استخدام دندانپزشک در نروژ

نروژ کشوری نفتی، و ثروتمند منطقه اسکاندیناوی نیز مانند سایر کشورهای این منطقه از قاره سبز، یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت کاری متخصصان رشته های مختلف به ویژه متخصصان رشته های مرتبط با سیستم بهداشت و درمان به شمار می رود. این کشور دهه هاست رشد جمعیت بسیار پایین و حتی منفی را تجربه می کند و با مشکل پیری جمعیت نیز روبرو شده است. طبیعتاً با توجه به پیری جمعیت این کشور و نیاز بیشتر به نیروهای متخصص درمانی و همچنین کمبود روز افزون نیروی کار فعال، برای متخصصان رشته هایی چون پزشکی و سایر رشته های مرتبط با علوم پزشکی، نروژ می تواند یکی از کشورهای مناسب برای کار و زندگی به حساب آید. برای دندانپزشکان از سراسر دنیا نیز فرصت کار در کشور نروژ مهیاست. از این رو عده زیادی از متخصصان این رشته از کشور عزیزمان ایران، همه ساله متقاضی استفاده از فرصت استخدام دندانپزشک در نروژ می باشند.

متقاضیان استفاده از فرصت استخدام دندانپزشک در نروژ در صورت تحصیل در دانشگاه های این کشور پیشرفته، بدون نیاز به معادل سازی مدارک، بلافاصله پس از اتمام دوره تحصیلات، و فارغ از ملیتشان می ‌توانند وارد سیستم بهداشت و درمان این کشور شده و مشغول به کار شوند. به علت یکسان بودن سیستم آموزشی در کلیه کشورهای اروپایی، افرادی که این رشته را در سایر کشورهای قاره سبز که عضو کنوانسوین بولونیا هستند نیز تحصیل کرده باشند، می ‌توانند بدون انجام فرآیند معادل سازی مدارک تحصیلی، از فرصت استخدام دندانپزشک در نروژ بهره مند گردند. هموطنان عزیزمان که در هر یک از کشورهای اروپایی به تحصیل رشته دندانپزشکی پرداخته اند، برای ورود به بازار کار این کشور و سیستم بهداشت و درمان نروژ هیچ گونه مشکلی نخواهند داشت و مستقیماً می ‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند و نیازی نیست مدارک تحصیلی علوم پزشکی خود را در این کشور معادل سازی کنند. فقط می بایست مدرک زبان نروژی ارائه کنند تا شرایط کار در نظام سلامت این کشور را بدست آورند.

همچنین بخوانید:  استخدام دندانپزشک در قطر

اما برای افرادی که به تحصیل رشته دندانپزشکی در کشورهایی به جز کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله ایران پرداخته اند، شرایط کمی دشوارتر است و آنان باید حتماً فرایند معادل سازی مدارک تحصیلی خود در نروژ را طی کنند تا شانس کاریابی دندانپزشکان در نروژ را به دست آورند.

 

کاریابی دندانپزشکان در نروژ

همان طور که ذکر شد متقاضیان استفاده از فرصت کاریابی دندانپزشکان در نروژ که در این کشور و سایر کشورهای اروپایی تحصیل نکرده اند، در ابتدای امر باید مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود را برای ارزشیابی و معادل سازی به سیستم بهداشت و درمان این کشور ارائه نمایند. همچنین می بایست این افراد مدرک زبان نروژی نیز برای نشان دادن تسلط خود به زبان رسمی این کشور ارائه نمایند. زیرا رشته دندانپزشکی نیز مانند سایر رشته های مرتبط با بخش سلامت، از رشته هایی است که در آن به ارتباط کلامی با مردم، به ویژه بیماران و سایر اعضای کادر درمان نیاز فراوانی است و نمی توان تصور کرد فردی به زبان یک کشور تسلط کافی نداشته و در سیستم بهداشت و درمان آن به فعالیت بپردازد. این مورد به دندانپزشکان مختص نیست و به عنوان مثال مشتاقان استفاده از فرصت استخدام پزشکان در نروژ نیز باید مدرک زبان نروژی ارائه نمایند.

در مرحله بعدی پروسه معادل سازی مدارک علوم پزشکی در نروژ، درصورت تایید اولیه مدارک، این افراد باید در آزمون های علوم پزشکی این کشور شرکت کنند تا صلاحیت خود را به سیستم بهداشت و درمان این کشور اثبات نمایند و بتوانند مجوز کار را در نظام سلامت نروژ به دست آورند. افرادی که در آزمون ذکر شده موفقیت به دست می آورند در واقع معادل یک دندانپزشک نروژی دارای صلاحیت علمی برای کار در سیستم بهداشتی درمانی کشور شناخته می شوند و سپس باید دوره کارورزی را در مراکز بهداشت و درمانی این کشور بگذرانند. در طول دوره کارورزی، یک آزمون به صورت شفاهی و عملی نیز باید گذرانده شود و سپس دوره آشنایی با قوانین پزشکی نروژ نیز باید طی گردد. در پایان تمامی مراحل، اجازه کار رسمی به عنوان یک دندانپزشک در کشور نروژ به متقاضی اعطا می گردد.

همچنین بخوانید:  استخدام دندانپزشک در استرالیا

روال کار برای استفاده از فرصت استخدام دندانپزشک در نروژ این است که فرد متقاضی از کشور مبدا برای اخذ جاب آفر یا پیشنهاد کاری از کارفرمایان فعال در این کشور اقدام نموده و مذاکرات شغلی با کارفرمایان فعال در سیستم بهداشت و درمان نروژ را از کشور مبدا انجام دهد. برای این منظور علاوه بر دانش پزشکی، این افراد باید به زبان نروژی نیز تسلط کافی داشته باشند. همچنین آشنایی با فنون مذاکرات شغلی و همچنین شرایط اکوسیستم کسب و کار کشور نروژ نیز از دیگر مواردی است که مورد نیاز این افراد در طول مصاحبه شغلی خواهد بود. البته متاسفانه بسیاری از مشتاقان کاریابی دندانپزشکان در نروژ با این موارد آشنایی کافی ندارد و از این رو نمی توانند شخصا در این زمینه موفقیتی به دست آورند.

از این رو استفاده از خدمات یک کاریابی بین المللی می تواند برای این عزیزان راهگشا باشد. کاریابی بین المللی پرگاس پارس با سال ها سابقه درخشان در زمینه اعزام نیروی کار به ویژه در زمینه های تخصصی علوم پزشکی به کشورهای اروپایی از جمله نروژ، آماده ارائه خدمات به هموطنان عزیزمان در زمینه اخذ جاب آفر یا پیشنهاد کاری از یک کارفرمای فعال در این کشور می باشد. همچنین این کاریابی بین المللی خدماتی متنوع ارائه داده و علاوه بر کاریابی پزشکان و دندانپزشکان در نروژ، در زمینه استخدام پزشک در انگلیس، آلمان، اتریش، کانادا، استرالیا، نیوزلند، قطر، کویت، عمان و سایر کشورهای دنیا نیز آماده کمک به هموطنان عزیزمان می باشد.

 

درآمد دندانپزشکان در نروژ

از اصلی ترین علل اقبال دندانپزشکان به استفاده از فرصت استخدام دندانپزشک در نروژ، کمبود نیروی کار پزشکی در این کشور است. از این رو بازار کار این کشور بسیار تشنه نیروی متخصص بخش بهداشت و درمان است و بسیاری از هموطنان ما نیز می توانند از فرصت کاریابی دندانپزشکان در نروژ بهره‌ مند شوند. اما دیگر علت اقبال متخصصان این رشته به کار در کشور نروژ، بالابودن درآمد دندانپزشکان در نروژ است. به طور کلی سطح درآمد مشاغل در کشور نروژ بالاتر از کشورهای دیگر اروپاییست و البته هزینه های زندگی نیز در این کشور بالاتر است. در بررسی های انجام گرفته میزان درآمد دندانپزشکان در نروژ  حدود 15 هزار دلار در ماه است که البته این عدد رقم ناخالص بوده و باید میزان مالیات بر درآمد از آن کم شد.

همچنین بخوانید:  استخدام دندانپزشک در سوئیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *